Energioptimering, trivsel og grønne bygninger er fremtiden

Ingen kan spå om fremtiden. Den sætning har aldrig være mere relevant end lige nu og her. Vi ser hver dag effekten af globaliseringen, urbanisering, overpopulation mm., og nu vil jeg give mit bedste bud på, hvordan fremtiden i branchen for bygningsautomatik kan skabes i et sammenspil mellem dataindsamling, uddannelse og analyse og give grønne bygninger.

Hvert år investeres mange kroner i bygningsautomatik for at skabe grønne bygninger med optimeret bygningsdrift, energieffektivitet og optimeret indeklima.

Forbedret komfort skal skabe medarbejdertrivsel:

I disse dage opholder en stor del af danskerne sig inden døre. Det samme vil også gøre sig gældende, når vi er tilbage på arbejdspladsen igen. En stor del af danskerne arbejder nemlig på kontor, og når vi kommer hjem, viser tal fra Bolius, at vi også opholder os indenfor hjemmets fire vægge 80-90% af tiden[1]. Det er derfor vigtigt at fokusere på de miljøfaktorer, der påvirker danskernes arbejdsdag. Korrekt indstilling af din bygningsautomatik i forhold til indeklima, fokus på lys-, lyd- og lugtniveau er alfa omega. En optimeret dataindsamling kan bidrage med at skubbe til medarbejdertrivslen, udviklingen af sensorteknologi og give grønne bygninger. Den nuværende indsamling af brugerdata fra IoT-sensorer i bygninger vil således i fremtiden gøre det muligt at øge komfort og trivsel på arbejdspladsen.

Du kan høre Johnny fortælle om god komfort og bedre indeklima ved at trykke her.

Intelligente bygninger skal skabe produktivitet:

Vigtigheden af optimal udnyttelse af pladsen i en bygning, f.eks. på en skole eller en arbejdsplads, bliver endnu større i fremtiden. For bygningsejere vil indsamling af bygningsdata give anledning til større CO2-besparelser og en økonomisk gevinst i form af mindre energispild. En grøn omstilling, der i sidste ende giver mere bæredygtige og grønne bygninger. Indsamling af data vil også kunne give et statistisk billede over rumudnyttelse, brug af mødelokaler, hjælpe til optimering af rengøring og skabe et overblik over ledig kapacitet.

Bygningsautomatik er vejen til smart buildings
Bygningsautomatik er vejen til intelligente bygninger

Men det er ikke kun ejere, der i fremtiden får skabt besparelser. Vi skal også fokusere kraftigere på den enkelte medarbejder. Bygningen skal være smart og intelligent og leve op den enkelte medarbejders krav ved bl.a. at allokere en plads til den enkelte medarbejder, tilpasse arbejdsstationen og udløse andre personlige indstillinger. En optimeret dataindsamling og analyse vil kunne skubbe produktiviteten af den enkelte medarbejder. Læs mere om space management og værdiansættelse af indeklima.

Intelligent bygningsautomatik skal skræddersys:

Hvert år investeres mange kroner og øre i bygningsautomatik, og det er med god grund. Det kan nemlig skabe bedre bygningsdrift, energieffektivitet og grønnere bygninger. Men udebliver sammenspillet mellem mennesker og teknologi, er realiseringen af bedre bygningsdrift og indeklima langt fra i land. En af de væsentligste årsager til dette er manglede uddannelse af driftspersonalet og ikke brugervenlige Building Management Systemer. Fremtiden vil derfor være fokuseret på at skabe nye innovative løsninger, bl.a. skræddersyning og personalisering af dashboards, der gør det lettere at betjene, tilrette og opdatere et Building Management System.

IoT skal hjælpe os med at prioritere opgaver:

Tid er en værdifuld ressource, som vi ikke bare kan klatte væk. Vi skal derfor hele tiden sørge for at forbinde vores bygninger og aktiver, så vi kan indsamle og analysere vores bygningsdata remote og dermed arbejde mere effektivt og proaktivt med vores bygningsinstallation. Det giver mulighed for både at spare tid og frigive ressourcer, samt undgå omkostninger til bl.a. komfort- og indeklimaproblemer, før de udvikler sig til energisyndere.  Prioritering af opgaver og udførsel af support på baggrund af kvalificeret forbundet data er derfor noget, vi skal arbejde benhårdt på i fremtiden.

Som I kan se ovenfor, er der derfor stort besparelses-, indeklima- og driftspotentiale i at forbinde, indsamle og analysere bygningsdata. Ifølge Business Insider, vil der i 2023 være forbundet mere end 40 milliarder IoT-enheder på globalt plan[2].

[1] https://www.bolius.dk/indeklimaets-betydning-for-helbredet-17406

[2] https://www.businessinsider.com/iot-forecast-book-2018-7?r=US&IR=T

Hvis du har brug for yderlig vejledning i building management, er du meget velkommen til at kontakte Schneider Electric via vores kontaktformular.

Tags: , , , , , , ,

Tilføj en kommentar

Alle felter er påkrævede.

Dette websted bruger Akismet til at reducere spam. Se, hvordan dine kommentardata behandles.